Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

08.04.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (08 – 04 – 2019)

Pierwszy tydzień nowego kwartału upłynął pod znakiem kilku mocnych akcentów, wśród których zdecydowanie na pierwszy plan wysunęła się ropa naftowa. Zyskująca w tym czasie w zależności od gatunku od +4,1 % (Brent wzrost do 70,34 USD/bbl) do +4,9 % (WTI, wzrost do 63,08 USD/bbl).

Przy czym, nie działo się to wyłącznie za sprawą poprzedzających weekend informacji o spadku marcowej produkcji OPEC do (30,4 mln baryłek dziennie), tzn. do najniższego poziomu od czterech lat, ale w nie mniejszym stopniu było to rezonansem wydarzeń okołorynkowych. O ile do połowy zeszłego tygodnia tematem numer jeden na rynku ropy były próby odczytania (i poskładania w jakąś względną całość) różnych zagmatwanych i nie do końca spójnych informacji zawartych w materiałach o IPO dla akcji Aramco, to w drugiej jego części do głosu doszły relacje USA vs OPEC.

Rzecz dotyczy przygotowywanych (ponoć) przez administrację amerykańską regulacji antykartelowych (tzw. NOPEC), które mają być skierowane przeciw OPEC. Nie brakuje głosów, np. płynących ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a mówiących o tym, ze ewentualne objęcie członków OPEC – amerykańskich ustawodawstwem antykartelowych – mogłoby spowodować, że każdy z nich produkowałby ropę w dowolnych ilościach. W takiej sytuacji miałby być zagrożone także interesy sektora łupkowego w USA (choć wielkich koncernów naftowych z tego kraju – już niekoniecznie), gdyż ceny ropy uległyby najprawdopodobniej załamaniu.

Analitycy zwracają przy tym uwagę, że wówczas Arabia Saudyjska mogłaby sięgnąć po opcję „nuklearną”, oznaczającą odejście od prowadzenia rozliczeń dla ropy w dolarze. Rzecz w tym, że Stany Zjednoczone i taką sytuację są zapewne przygotowane, tak jak np. na trwający konflikt handlowy z Chinami, którego nie wahają się eskalować. Co się zaś jeszcze tyczy OPEC, to warto pamiętać, że w połowie tego tygodnia kartel opublikuje swój raport o marcowej produkcji ropy.

Czas platyny?

W stanie pewnego wyciszenia w dalszym ciągu znajduje się złoto, które w ubiegłym tygodniu traciło na wartości zarówno w elektronicznym obrocie sieciowym (–0,2 %), jak i na fixingu w Londynie (–0,5 %). Kierunek ten tylko po części (tj. w sieci: –0,1 %) replikowało srebro (fixing:+0,5 %). Dość ciekawie dzieje się teraz na rynku ,,metali automobilowych”. W przypadku palladu kurs w handlu sieciowym zyskał w minionym tygodniu: +0,3 %, a stracił na fixingu: –2,7 %). Sytuacja taka, o czym w marcu już wspominaliśmy, najwyraźniej służy notowaniom platyny (sieć: +6,0 %, fixing: –6,2 %).

„Szerokimi” z kolei spadkami notowań zakończył pierwszy tydzień nowego kwartału segment metali przemysłowych. Wyjątkiem na tym polu był zdecydowanie najlepiej zachowujący się (wzrost o +23,1 %) wśród metali w br. – nikiel (+0,6 %), reszta znalazła się już wyraźnie ,,pod kreską”.

I tak: aluminium (–1,4 %), cyna (–1,4 %), cynk (–0,2 %), miedź (Nowy Jork: Londyn: –0,7 %) i ołów (–1,9 %). Można odnieść wrażenie, że nie jest ,,zwykła” realizacja zysków, lecz raczej akomodacja do stanu słabnącej koniunktury w światowej gospodarce.

…oraz wieprzowiny, kakao i bawełny?

W przeciwną stronę podążała w omawianym okresie większość parkietów towarów
rolno – spożywczych. Tam, gdzie handluje się zbożami i roślinami oleistymi, poza ryżem (–3,1 %) drożały: pszenica (,,zwykła”: –2,1 %, twarda/czerwona: +0,3 %), kukurydza (+1,6 %), soja (fasolka:+1,6 %, mączka: +0,5 %), owies (+6,8 %), rzepak (+1,1 %). Podobnie działo się na ,,kooperacyjnych” rynkach ,,mięsa czerwonego”, tj. wołowiny (młode woły: +1,6 %, żywiec: +0,6 %) i wieprzowiny (+8,1 %). Ta ostatnia w trakcie czterech ostatnich tygodni zyskała w sumie: +70,1 %.

Na rynku tzw. softów przede wszystkim – mocno pnie się polecane też przez nas uwadze – kakao (+5,8 %). Widać również, że zwyżkujące kursy paliw nie pozostają bez wpływu na notowania cukru (efekt bioetalonowy). W poprzednim zyskiwały ceny słodzika białego (+1,3 %) i brązowego/trzcinowego (+1,8 %). Na tym tle wyraźnie in minus odróżniała się kawa (Arabica: –1,3 %, Robusta: –2,4 %), podobnie było w przypadku mrożonego koncentratu soku pomarańczowego. Kolejny tydzień drożała również bawełna (+0,8 %). W naszej ocenie nie powinno być zaskoczeniem, gdy znajdzie się ona na podium towarów o najwyższej, dodatniej stopie zwrotu za pierwsze półrocze.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.