Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

14.04.2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 15.04-19.04

Eurodolar ruszył na północ docierając w pierwszej części tygodnia w okolice oporu na poziomie 1,1285. Następnie po krótkiej korekcie, (która była wynikiem konferencji prasowej Mario Draghiego), popyt zebrał siły i ostatecznie dotarł do poziomu 1,1327. Na koniec tygodnia za 1 euro płacono 1,1306 dolara.

Za nami super środa, podczas której odbyło się posiedzenie EBC, poznaliśmy ważne dane makro oraz minutki z posiedzenia FOMC. Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami. Uwaga rynków skupiona była jednak wokół konferencji prezesa EBC. Mario Draghi zwrócił uwagę na inflację, która spadnie w nadchodzących miesiącach.  Z kolei dane makroekonomiczne,  szczególnie  dotyczące produkcji są nadal słabe. Wpływ czynników spowalniających ma charakter tymczasowy. Prezes EBC odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił, że ryzyko recesji w strefie euro pozostaje niskie. Na posiedzeniu nie była omawiana sprawa TLTRO, jednak EBC daje sobie czas na działanie i bacznie przygląda się odczytom makro. Super Mario po raz kolejny powtórzył, że bank centralny posiada odpowiednie instrumenty, które mogą być użyte w razie potrzeby, w przyszłości.  Gołębi charakter wypowiedzi, doprowadził do spadku na rynku eurodolara w stronę poziomu 1,1230, który w późniejszych godzinach został w całości wymazany.

Późniejsze dane zza oceanu nie wsparły dolara. Bazowy wskaźnik inflacji CPI, był poniżej oczekiwań i wyniósł 0,1%. Natomiast bazowy wskaźnik CPI, liczony r/r wyniósł 2,0%.

Również minutki z posiedzenia FED nie dodały paliwa dolarowi, co skrzętnie wykorzystała strona popytowa. Zapiski z posiedzenia potwierdziły złagodzenie retoryki, zaś członkowi FED byli zgodni w tej kwestii.

W mijającym tygodniu odbyło się posiedzenie  przywódców Unii Europejskiej, którzy zdecydowali się odłożyć w czasie, wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE. Nowy “elastyczny” termin został wyznaczony na 31 października, z  możliwością wcześniejszego wyjścia, jeżeli parlament brytyjski zaakceptuje umowę rozwodową.  W tym wypadku Wielka Brytania mogłaby opuścić UE pierwszego dnia miesiąca. Wielka Brytania jest także zobowiązana, do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego, pod groźbą usunięcia jej ze struktur UE, bez umowy z dniem 1 czerwca.

Przed nami okres przedświąteczny, który z pewnością będzie się charakteryzował mniejszą zmiennością. Najważniejsze odczyty nadchodzącego tygodnia poznamy w czwartek, kiedy to zostanie przedstawiona (bazowa) sprzedaż detaliczna w USA. Warto tutaj wspomnieć, że sprzedaż w USA odpowiada za 70% tamtejszego PKB.  Większa sprzedaż mogłaby na nowo rozpalić oczekiwania względem Rezerwy Federalnej, w kontekście  podwyżki stóp procentowych.  W tym samym dniu poznamy całą serię wskaźników PMI w Europie, wskaźnik przemysłowy wg Fed w Filadelfii oraz wskaźnik  PMI dla przemysłu i usług w USA. 

Zanim jednak poznamy czwartkowe dane, już we wtorek uwaga inwestorów skupi się na nastroju ekonomicznym ZEW, produkcji przemysłowej w USA oraz na środowym odczycie wskaźnika CPI w strefie euro. 

W Wielki Piątek nie działają giełdy w Europie i Stanach Zjednoczonych, jednak zostaną opublikowane dane dotyczące rynku nieruchomości w USA.

Przyszły tydzień może przynieść kontynuację ruchu wzrostowego, który w chwili obecnej jest rozpatrywany, jako ruch korygujący ostatnie spadki.  Jeżeli pozytywny sentyment utrzyma się na szerokim rynku, to strona popytowa  powinna skierować kurs w stronę  piątkowego maksimum. Następnie w stronę oporu na poziomie 1,1348. Dalszy opór możemy wyznaczyć w okolicach poziomu 1,1391 (maksimum z 22 marca, które pokrywa się z 78,6% fibo ostatniego ruchu spadkowego). 

Z kolei najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,1285, następnie 1,1247,  zaś kluczowe  na poziomie 1,1230. 

Warto pamiętać, że pomimo wzrostów na eurodolarze otoczenie nie sprzyja wspólnej walucie. Słabe dane, wojna handlowa i nadal nie rozwiązana sprawa Brexitu, mogą  ograniczać stronę popytową.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.