Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

15.04.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (15 – 04 – 2019)

Backwardation, czyli ropa

Przeszło jednoprocentowe zwyżki cen ropy naftowej z minionego tygodnia, tj. Brent o +1,7 % (wzrost do 71,55 USD/bbl), a WTI o +1,2 % (wzrost do 63,89 USD/bbl) mogą na tle wyraźnego wzrostu zapasów paliwowych w USA, utwierdzać w przekonaniu o silnym rynku. Z drugiej jednak strony, nie sposób też pozostawać obojętnym wobec różnych sygnałów o wyhamowywaniu tempa wzrostu gospodarczego przez światową gospodarkę. Jeśli na to nałoży się jeszcze podwyższone – uśrednione prognozy przeciętnej ceny ropy Brent dla II kw. br. kształtujące się na poziomie 72,50 USD/bbl (65 USD/bbl poprzednio), a których przyczyny – upatrywać należy m.in. w złagodzeniu polityki monetarnej przez FED, to mamy coś na kształt backwardation. Gdzie bieżące kursy (spot) są zdecydowanie wyższe od tych oczekiwanych, a te np. dla ekspertów Goldmana Sachsa oscylować mają w przyszłym roku wokół 60 dolarów za baryłkę. Poziom ten, możemy jednak zobaczyć znacznie szybciej.

Ekspansja podażowa ze strony USA jest i będzie kontynuowana, a różne ograniczenia wydobycia ze strony ,,OPEC Plus” raczej temu nie przeszkadzają, zatem rozłam połączonych sił naftowego kartelu i Rosji wydaje się jak najbardziej prawdopodobny. Ponadto analitycy rzeczonego banku oczekują, że w trakcie kilku najbliższych miesięcy zwiększą swą obecność na rynku paliw takie m.in. kraje jak: Brazylia, Irak, Kanada czy Norwegia. Swoją drogą nie wykluczałbym też sytuacji, w której Donald Trumpa z myślą np. o reelekcji czy w ogóle wytrąceniu atutów cenotwórczych ,,OPEC Plus”, wyśle za jakiś czas sygnał, iż gotów jest na nowe porozumienie z Iranem. Swoją drogą nigdy się od takiego nie uchylał, pod warunkiem, że to on będzie jego nowym architektem.

i miedź

Taki scenariusz nie byłby zapewne krzepiącym dla notowań złota, które w poprzednim tygodniu wcale nie wyglądało najgorzej (sieć: –0,03 %, fixing:+0,4 %), zważywszy, że widmo twardego Brexitu, przynajmniej na jakiś czas zostało nieco oddalone. Bardziej ucierpiało w tym samym czasie srebro (tak w sieci jak i fixingu: –0,8 %). Natomiast notowania obu ,,metali automobilowych” cechował w omawianym okresie (przejściowy?) powrót do ,,starego”, czyli wzrost kursu palladu (sieć: +0,3 %, fixing: +0,9 %) oraz spadek platyny (sieć: –0,3 % fixing: –0,9 %).

Wśród metali przemysłowych mocna była w ubiegłym tygodniu tylko miedź (Nowy Jork:+1,7 %, Londyn:+1,2 %) i to najprawdopodobniej w dużej mierze ze względu na trwający w tych dniach (tj. 8 – 12 bm.) szczyt branżowy w Chile. Jeden z tych które niemal zwyczajowo kończą się pomyślnymi dla danego środowiska konkluzjami. ,,Czerwony metal” to teraz taki kolejny przykład backwardation, gdyż ani bieżące relacje podażowo – popytowe, ani tym bardziej te o dłuższym horyzoncie za trwałymi, a tym bardziej spektakularnymi wzrostami cen raczej nie przemawiają.
Co się zaś tyczy notowań pozostałych metali przemysłowych w minionym tygodniu to poza jeszcze cynkiem (+0,02 %) reszta była już ,,na czerwono” : aluminium (–1,1 %), cyna (–2,0 %), nikiel (–1,3 %), a ołów (–3,3 %).

,,Kakofonia” na rynku rolno – spożywczym

Klimat spadkowy obecny był także w dużej mierze na rynkach towarów rolno – spożywczych. Generalnie mieliśmy tutaj przeplatankę spadków i wzrostów cen. W przypadku ,,mięsa czerwonego”, drożała wołowina (młode woły:+5,6 %, żywiec:+0,9 %), a taniała wieprzowina (tusze: –0,4 %). Na parkietach zbóż i roślin oleistych wyglądało to tak: pszenica (zwykła: –0,7 %, twarda/czerwona:+2,3 %), kukurydza (–0,4 %), soja (fasolka: –0,4 %, mączka: +1,1 %), owies (–0,1 %), rzepak (+0,6 %) i ryż (–0,5 %).

Z kolei w segmencie softów ,,wyzwaniu” w postaci utrzymania dodatnich tygodniowych stóp zwrotu podołało kakao (+0,4 %) oraz biały cukier (+0,08 %, trzcinowy/brązowy: –0,6 %), zaś kawa (Arabika: –3,0 %, Robusta: –0,1 %), a zwłaszcza mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–8,6 %) znalazły się w wyraźnym odwrocie. Spadki kursu, choć nieznaczne objęły również bawełną (–0,1 %). Jeśli chodzi o ten tydzień to ,,technicznie”, czyli w ramach tzw. odreagowania mogą odbić kontrakty cytrusowe. Rzecz w tym, że nie mają one teraz najlepszej prasy. Sprzyjająca uprawom pogoda w Brazylii, obiecujące informacje o pomyślnych zbiorach wczesnych odmian w Hiszpanii, czy też brak problemów ze zrównoważeniem rynku w USA.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.