Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

23.04.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (23 – 04 – 2019)

Paliwa drożeją choć mają być tańsze

Z mocnym, pro-wzrostowym impulsem na paliwach, zwłaszcza tych wydobywanych z dna Morza Północnego, weszli w nowy, poświąteczny tydzień działający już od wczoraj uczestnicy azjatyckich oraz amerykańskich rynków towarowo – surowcowych. Europejczycy mieli, jak wiadomo, w tym dniu jeszcze wolne, nie licząc kilku ,,prawosławnymi rynków”, tj.: z Rosji, Ukrainy czy Rumunii, tworzących w sumie jeden z ważniejszych na świecie obszarów uprawnych, jakim jest region Morza Czarnego.

Obserwowane w poniedziałek zwyżki cen ropy naftowej Brent: +3,2 % (wzrost do 74,28 USD/bbl), WTI:+0,2 % (wzrost do 65,81 USD/bbl) mogą być bezpośrednią reakcją na rozpowszechnianą tuż przed świętami informację o tym, że część branży rafineryjnej w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym kwartale przechodzić będzie remonty.

Ich efektem może być spadek aktywności przerobowej na poziomie ok. –8,5 %, w stosunku do trzech pierwszych miesięcy tego roku. Przy czym, warto też pamiętać o tym, że przerób ropy to jedno, a jej podaż (z uprzednio poczynionych zapasów) to drugie.

Bez względu na obserwowane na bieżąco impulsy, nie słabną także głosy o możliwym zdecydowanym odwróceniu się obecnych tendencji cenowych. Również przed świętami pojawiły się spekulacje na temat kursu ropy, który miałby w perspektywie kilku kwartałów wynosić 40 dolarów lub mniej, co miałoby być następstwem kolejnej wojny cenowej ,,OPEC Plus” versus ,,łupkarze” z USA. Rzecz w tym, że jest to jeden ze scenariuszy, i to wcale nie z tych pretendujących do miana ,,bazowego”, choć rzeczonego efektu cenowego nie można naturalnie oczywiście wykluczyć. W szczególności wówczas, gdy globalny przemysł rafineryjny skutecznie walczy z kosztami produkcji. Ostatnio o sukcesach na tym polu poinformowała Nigeria, w której koszty wydobycia ropy oscylują wokół 23 USD, przy skali produkcji: 1,9 – 2,0 mln baryłek dziennie (b/d). Docelowo resort energetyczno – paliwowy tego kraju zakłada dalszą redukcję kosztów do ok. 15 dolarów przy jednoczesnym podwojenie wydobycia, tzn. do poziomu ok. 4 mln b/d.

Innymi strona w przewidywalnej przynajmniej przyszłości – strona podażowa będzie znajdować się pod rosnącą presją konkurencyjną, a to trwałości sojuszy skupionych na ograniczaniu produkcji zazwyczaj nie służy…

Presja spadkowa na złocie i metalach przemysłowych

Na rynku metali szlachetnych przeważyły wczoraj spadki. W ,,arytmetycznej” opozycji do nich pozostało jedynie srebro (+0,1 %), które w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc traciło na wartości pomiędzy: –0,1 % (sieć) a –0,7 % (fixing). Jeśli chodzi o pozostałe poniedziałkowe notowania, tylko te elektroniczne, bo Londyn wczoraj nie pracował, to zakończyły się one na minusach: złoto (–0,1 %), platyna (–0,4 %), pallad (–2,5 %). W poprzednim tygodniu kurs platyny zdrożał w handlu elektronicznym (+0,9 %), a potaniał w ramach fixingu: –0,9 %), pallad zaś taniał na obu rynkach (w sieci: +4,4 %, a na fixingu: +2,2 %). W przypadku złota mieliśmy natomiast regres tu i tu, czyli w handlu sieciowym (–1,3 %) oraz na fixingu (–1,4 %). Wczorajsze notowania złota zamknęły się z kursem 1276,80 USD/oz.

Nie brakuje komentarzy analityków oczekujących zbliżającego się testu dla kruszcu wyznaczonego w przedziale 1240 – 1250 USD/oz, do którego skierować ma ,,żółty metal” przesunięty na jesień Brexit, oczekiwana deprecjacja euro oraz ,,martwy sezon” zakupowy. Sporym i ,,szerokim” przecenom uległ w ubiegłym tygodniu segment metali przemysłowych. I tak: aluminium (–0,5 %), cyna (–1,8 %), cynk (–4,6 %), miedź (Nowy Jork: –0,9 % Londyn: +0,2 %), nikiel (–3,2 %), ołów (–0,9 %). Klimat ten utrzymywał się również wczoraj, a uosabiały go notowania nowojorskich kontraktów na miedź (–0,4 %). Wygląda na to, że po dość zaskakującym marszu cenowym w górę, który obserwowaliśmy w I kw. br. na rynku metali przemysłowych widzimy oczekiwaną na tle spowolnienia aktywności przemysłowej – akomodację.

Warto przyglądać się bawełnie

Na rynku towarów rolno – spożywczych w większości przypadków mieliśmy zarówno poświąteczną, jak i przede wszystkim przedświąteczną mizerię. Wśród zbóż i roślin z wyraźną zwyżką miniony tydzień zakończył ryż (+3,7 %), a rzepak już raczej tylko też ,,arytmetycznie (+0,2 %). Resztę parkietu objęły przeceny, tj.: pszenicę (,,zwykła”: –3,0 %, twarda/czerwona: –2,7%), kukurydzę (–1,2 % ), soję (fasolka: –2,0 %, mączka: –1,3 % ) i owies (–0,6 %). Na sąsiadujący i kooperacyjnie powiązanych rynkach ,,mięsa czerwonego” drożała w zeszłym tygodniu wołowina (młode woły:+0,9 %, żywiec: +0,9 %), a taniała wieprzowina (tusze: –1,6 %)

W tym samym czasie równie blado wypadły notowania części tzw. softów, takich jak: kakao (–2,5%), kawy (Arabika: –0,2 %, Robusta: –0,3 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–2,3 %). Na tym tle wyróżniał się pchany w górę zapewne zyskującymi cenami paliw (ze względu na efekt bioetanolowy) cukier (biały:+1,4 %, trzcinowy: +0,7 %), a także nie raz polecana na tych stronach w tym roku bawełna. Jej kurs wzrósł w poprzednim tygodniu o +1,1 %, zaś wczoraj o kolejne +1,4 %. W sumie od początku br. jest to solidne ponad +8 %.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski S.A.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.