Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

29.04.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (29 – 04 – 2019)

O tym, że ropy naftowej (w tygodniu: Brent: –2,5 %, spadek do 72,15 USD/bb); WTI: –3,4 %, spadek do 63,30 %) jest na świecie pod dostatkiem, staramy się przypominać na tych stronach – przynajmniej przy każdej spektakularnej w ostatnich kilku kwartałach – zwyżce jej notowań, a zwłaszcza już wtedy, gdy nie towarzyszy temu nic nadzwyczajnego.

Dobrze zatem, kiedy co jakiś czas w podobnym tonie wypowiadają się także wielcy przemysłu petrochemicznego. Taki głos popłynął właśnie z centrali Rosneftu, gdzie dyrektor generalny Igor Sachin stwierdził wprost, iż kierowany przez niego koncern nie widzi zagrożeń podażowych, ponieważ najważniejsi dostawcy paliw z OPEC, Rosji i USA zapewnią ją światu w potrzebnych mu ilościach. Ogólnie rzecz biorąc tzw. szoków podażowych nie należy się póki co spodziewać, a problemem jeśli już jest nie tyle brak ropy, co raczej jej nadmiar. Poza tym, to nie jest też tak, że dopływ irańskiej ropy będzie absolutnie ,,uszczelniony”. Trudno więc naiwnie zakładać, że Iran na sytuację, którą zgotował mu ostatnio Donald Trump – ograniczający zbyt do wybranych odbiorców, zawczasu się nie przygotował…

Akomodacji metali przemysłowych – ciąg dalszy

Miniony tydzień okazał się zaś dość niespodziewanie wzrostowym dla segmentu metali szlachetnych (złoto – sieć:+0,8 %, fixing:+0,6 %, srebro – sieć:+0,2 %, fixing:+0,3 %, platyna – sieć:+0,1 %, fixing: –0,1 %, pallad – sieć:+5,6 %, fixing:+2,5 %), i w niemal komplecie, poza ołowiem (+0,5 %) spadkowym dla rynku metali przemysłowych, ale tu ów regres zaskoczeniem już nie był. Przede wszystkim dlatego, że metale kolorowe znajdowały się w kwietniu w fazie akomodacji do spowalniającego tempa wzrostu światowej gospodarki. I tak, w poprzednim tygodniu: aluminium (–1,1 %), cyna (4,1 %), cynk (–4,7 %), miedź (Nowy Jork: –0,5 %, Londyn: –0,8 %) i nikiel (–1,9 %).

Zboża znów tanieją na przednówku

Przysłowiowy czerwony kolor dominował także na większości rynków rolno – spożywczych. Na parkietach zbożowych tendencji spadkowej zdołały oprzeć się w ubiegłym tygodniu: rzepak (+0,4 %), a zwłaszcza owies (5,1 %), natomiast pszenica (,,zwykła”: –0,1 %, twarda/czerwona: –2,5 %), kukurydza (–0,9 %), soja (fasolka: 2,6 %, mączka: –0,7 %) i ryż (2,3 %) znalazły się wyraźnie ,,pod kreską”. Podobnie w omawianym okresie działo się na sąsiednich pakietach ,,mięsa czerwonego”: wołowina (młode woły: –4,2 %, żywiec: –5,3 %), wieprzowina (–5,3%).

Jeśli chodzi o zboża i rośliny oleiste – to spadające ceny na rynkach światowych mogą okazać się istotnym buforem dla przyszego wzrostu cen płodów rolnych w Polsce. Susza, która utrzymuje się na polach, pomimo weekendowych gdzieniegdzie opadów, staje się coraz większym problemem naszego rolnictwa i gospodarki. Wcześniej takie stany pogodowe miały miejsce średnio raz na 5 lat, teraz dzieje się tak już przeciętnie raz na dwa lata. Reasumując z brakiem opadów jest i będzie problem, choć chyba nie wszyscy w miastach mają tego świadomość, ciesząc się po prostu z pogody na grilla…

Prawie symetrycznie zachowywały się zeszłotygodniowe stopy zwrotu z tzw. softów. Po dodatniej stronie rynku znalazły się bowiem: kawa (Arabica: +1,3 %, Robusta: +0,8 %) oraz po części cukier (biały: +0,5 %, trzcinowy: –2,2 %), na spadkach zakończyły tydzień kakao (–0,3 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (5,8 %) i także bawełna (–0,9 %), ale tę do typowych ,,miękkich” nie należy zaliczać.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski S.A.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.