Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

06.05.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (06 – 05 – 2019)

Wenezuela jest już zapewne w cenach

Ubiegły – ,,zakładkowy”, bo wchodzący już w maj, tydzień upłynął na rynkach towarowo – surowcowych pod presją ponownej przewagi podażowej. Kolejny raz ,,z tonu” spuściła też ropa naftowa, tj. Brent: –1,8 % (spadek do 70,85 USD/bbl), WTI: –2,1 % (spadek do 81,94 USD/bbl). Może to oznaczać, że próby przejęcia władzy w Wenezueli przez siły demokratyczne – zdają się być dawno uwzględnione w cenach. I to nawet, gdyby miało to tego dojść w nieco bardziej jeszcze drastycznych okolicznościach.

Słabo na rynku metali

Na taką ewentualność, np. z aktywnym udziałem Stanów Zjednoczonych (Biały Dom: ,,wszystkie opcje są na stole”) nie reaguje w jakiś zdecydowany sposób złoto. Cena kruszcu w minionym tygodniu zmieniła się w zależności od miejsca notowań: –0,5 % (obrót sieciowy) i –0,4 % (fixing). Choć nie jest ona znów taka niska, w piątek na popołudniowym fixingu w Londynie zamknęła się z kursem 1278,55 USD/oz. W przypadku pozostałych metali szlachetnych, może poza srebrem, ale sieciowym (–0,1 %), bo fixing: –2,3 % ), regres notowań był znacznie wyraźniejszy. Platyna taniała o –3,2 % (w sieci) i –3,8 %), a pallad o –6,1 % (sieć) i –5,0 % (fixing).

Mocno i ,,szeroko” pod przysłowiową ,,kreskę” zeszły w omawianym okresie także metale przemysłowe: aluminium (–2,0 %), cyna (–3,1 %), cynk (–0,4 %), miedź (Nowy Jork: –2,3 %, Londyn: –3,2 %), nikiel (–0,9 %), a ołów (–2,2 %).

na rolno – spożywczym także

Tylko nieznacznie lepiej działo się na rynku towarów rolno – spożywczych. Na parkietach zbóż i roślin oleistych obserwowaliśmy dość wyraźną zwyżkę ,,zwykłej” pszenicy (+0,7 %), a zwłaszcza już kukurydzy (+5,5 %) oraz ryżu (+2,9 %). Taniały zaś: soja (fasolka: –1,3 %, mączka: –1,8 %), owies (–3,6 %) i rzepak (–0,3 %). W przypadku pozostałych kategorii było już dużo gorzej.
Na rynku ,,mięsa czerwonego” po jego dodatniej stronie znalazła się tylko wieprzowina (+5,5 %). Natomiast ceny wołowiny spadły w tym czasie o –1,8 % (młode woły) i –0,7 % (żywiec). U progu maja warto pamiętać, że jak to na przednówku – ceny zbóż oraz mięsa pod wpływem m.in. czynników pogodowych równie dobrze mogą pójść jednak w górę.

Silnie i ponownie ,,szeroko” spadkowym okazał się zeszłotygodniowy rynek tzw. softów, na którym zdrożało jedynie kakao (+1,8 %). Pozostałe ,,miękkie” uległy poważnej przecenie, tj. kawa (Arabica: –3,7 %, Robusta: –4,6 %), cukier (biały: –3,7 %, –2,0 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego: –5,9 %. W trakcie ubiegłego tygodnia -2,6% straciła na wartości również bawełna, co kładłbym przede wszystkim na karb pewnego już zniechęcenia w sprawie oczekiwań na ,,zielone światła” dla eksportu do Chin.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.