Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

13.05.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (13 – 05 – 2019)

Ropa – możliwy trend boczny

Miniony tydzień był kolejnym z tych, w których większość rynków towarowo – surowcowych kontynuuje spadki lub/i znajduje się w fazie wyczekiwania, co do dalszego kierunku notowań.
Obie te perspektywy można przyłożyć do ropy naftowej. Jej kurs obniżył się w minionym tygodniu o -0,3 % (Brent spadek do 70,62 USD/bbl) oraz o –0,4 % (WTI, spadek do 61,66 USD/bbl), a ,,wyczekiwanie” lub ,,próba sił” to chyba najbardziej adekwatne opisy sytuacji w której ceny paliw się teraz znajdują. Niewykluczone, że taki stan rzeczy, oznaczający kontynuację zawiązującego się trendu bocznego będzie nam towarzyszył nawet przez najbliższe kilka tygodni.

Złoto nie traci, ale towary przemysłowe niezmiennie słabe

Na tle mętnego obrazu relacji amerykańsko – chińskich jeśli nie zyskują jakoś wyraźnie, to na pewno też nie tracą ceny złota. W poprzednim tygodniu w zależności od miejsca odczytu zyskiwały one pomiędzy +0,4 % (fixing) a +0,7 % (fixing). Pod ten kierunek podłączyło się, jak to ma często w zwyczaju – ,,fixingowe” srebro (+0,9 %), bo jego ,,elektroniczna” uncja straciła w tym czasie na wartości: +1,2 %. Upodobniła się w tym do zmiany kursów platyny (sieć: –1,0 %, fixing:+2,3 %), pallad zaś tracił i tu i tu, tj.: –0,5 % w obrocie sieciowym i jeszcze bardziej na fixingu:–3,4 %.

Regresyjny krajobraz nie opuszcza rynku metali przemysłowych, z pewnym w ubiegłotygodniowym wyjątkiem na cynę (+0,4 %). Reszta natomiast była już mocno ,,pod kreską”, tj.: aluminium (–0,5 %), cynk (–4,7 %), miedź (Nowy Jork: –1,6 %, Londyn: –0,5 %), nikiel (–2,5 %), a ołów (–3,1 %). Wprawdzie większość komentatorów rynkowych przypisuje tę sytuację rzeczonym napięciom na osi Waszyngton – Pekin, to jednak podstawowych tego przyczyn upatrywać należałoby głównie w efekcie słabnięcia koniunktury w światowej gospodarce (z Chinami włącznie), a także w akomodacji do tej spowalniającej fazy cyklu. Zwłaszcza po aprecjacyjnych pierwszo-kwartalnych ,,ekscesach” w tej grupie towarowej.

Rynek rolno – spożywczy, czyli możliwe odreagowanie

Spadkowy puls rynku widoczny jest także na większości parkietów rolno – spożywczych.
W ubiegłym tygodniu kolejny raz skutecznie przeciwstawiły się temu trendowi owies (+0,8 %) i ryż (+2,1 %), choć akurat notowania ,,chleba Azji” często zachowują się przeciwstawnie, sygnalizując aktualne opinie o scenariuszach makroekonomicznych dla Państwa Środka. W przypadku pszenicy (,,zwykła”: –3,0 %, twarda/czerwona: –3,6 %), kukurydzy (–5,1 %), soi (fasoka: –3,9 %, mączka: –3,6 %) oraz rzepaku (–1,1 %) słabość rynku była aż za nadto widoczna.

Niemniej jeśli już to właśnie na tych towarach nie można wykluczyć jakiegoś spektakularnego odbicia. Do myślenia mogą tu dawać tu przedweekendowe zapowiedzi Donalda Trumpa, oświadczającego, że środki pozyskiwane z podwyższonych ceł od chińskich towarów – przeznaczone zostaną na zakupy amerykańskich płodów rolnych, które następnie rząd USA wytransportuje je świat w ramach akcji humanitarnej.
Na takiej, szeroko zakrojonej inicjatywie mogliby też zapewne zyskać farmerzy produkujący bydło i trzodę chlewną. W minionym tygodniu notowania ,,mięsa czerwonego” wyglądały dość mizernie: wołowina (młode woły: +0,3 %, żywiec: –3,9 %), wieprzowina (tusze: –3,3 %). Jeśli zaś chodzi o możliwości rzeczonego odbicia w kontekście zmieniającej się sytuacji na handlowym froncie Stany Zjednoczone – Chiny, to w ścisłym kręgu obserwacji powinna się chyba znaleźć też bawełna. Zwłaszcza po tym, jak jej kurs spadł w ubiegłym tygodniu aż o –9,5 %.

Z kolei pewną zauważalną poprawę notowań, choć w stopniu mimo to ograniczonym, obserwowaliśmy na zeszłotygodniowym rynku tzw. softów. Dotyczyło to mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (+1,2 %) oraz kawy (Arabica: +0,4 %, Robusta: +1,2 %). Dużo gorzej działo się już na cukrze (biały: –1,1%, trzcinowy/brązowy: –2,1 %) oraz kakao (–2,8 %).

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.