Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

20.05.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (20 – 05 – 2019)

Wzrostowe w dużej mierze w minionym tygodniu rynki towarowo – surowcowe cały czas są zakładnikami wielkiego, geoekonomicznego pokera pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.
Inicjatywa przynajmniej na razie należy do Białego Domu, lecz taki stan rzeczy może potrwać znacznie dłużej. Oznaczałoby to że ci, którzy podziewają się jakiegoś symetrycznego ruchu ze strony Chin mogą doznać zaskoczenia i czegoś na kształt dezorientacji. Tym bardziej, że w wielu kręgach Państwo Środka cieszy się pewną dość osobliwą estymą, której towarzyszy przekonanie o jakiejś genialnej omnipotencji. Cóż obiegowe mądrości rządza się swoimi prawami…

Prognozy z których nie wiele wynika

Tak czy inaczej rzeczone napięcia stają się przedmiotem różnych symulacji i prognoz. Z oczywistych względów w centrum tego kręgu znajduje się naturalnie ropa naftowa, której ceny w zeszłym tygodniu wyraźnie się podniosły – Brent o +3,1 % (wzrost do 71,21 USD/oz), a WTI o +1,9 % (wzrost do 62,76 USD/bbl). Przed weekendem na rynek prognoz powrócili eksperci BofA/Merrill Lynch. Dla przypomnienia w lutym br. dla gatunku Brent wyznaczyli długookresowe, tj. 5-letnie pasmo wahań: 50 – 70 dolarów z baryłkę, z okresowym oscylowaniem wokół ok. 70 USD/bbl, w sytuacji, gdy w grę wchodził czynnik irański, wenezuelski czy też różne taktyczne zabiegi ze strony OPEC, czy tzw. OPEC Plus. G

dy przed kilkoma tygodniami notowania Brent podążały w stronę 80 dolarów wysłali sygnał o możliwym 3-cytfoym zasięgu, teraz wspominają o 90 USD/bbl. Niemniej nie wykluczają też możliwych 50 USD/bbl, gdy na rynkach położył się mrok rozpętanej na całego wojny handlowej. Widzimy zatem coś na kształt rozchwiania emocjonalnego owych prognostów, z rytualnymi wręcz sygnałami o przewidywanej podwyższonej zmienności, którym można by się ze względów przede wszystkim praktycznych raczej nie przejmować. Z drugiej strony, ale jakby nie było jest to przecież jedna z sztandarowych instytucji na Wall Street.

Segment metali szlachetnych zachowywał się w ubiegłym tygodniu albo rachitycznie jak złoto (sieć: -0,9 %), fixing: –0,4 %) lub mówiąc wprost słabo jak w przypadku: srebra (sieć: –2,7 %, fixing: –2,1 %), platyny (sieć: –3,3 %, fixing: –3,9 %) i palladu (sieć: –5,2 %, fixing: +0,3 %).

Pod tym względem lepiej już prezentował się rynek metali przemysłowych, bo tam przynajmniej było ,,pół na pół”, tzn. drożało: aluminium (+1,9 %), cyna (+0,7 %) i nikiel (+1,1 %), zaś ,,pod kreską” znalazła się cynk (–0,8 %), miedź (Nowy Jork: –1,3 %, Londyn: –1,6 %) oraz ołów (–0,6 %)

Odbicie na płodach rolny

Poprzednim razem pisaliśmy o możliwym odreagowaniu na rynkach towarów rolno – spożywczych ze względu m.in. na zapowiedzi Donalda Trumpa, że dochodami z podwyższonych ceł dla Chin będzie dokonywał zakupów rządowych, aby nabyte od amerykańskich farmerów produkty wysyłać w świat pod flagą pomocy humanitarnej. Różnie można na to patrzeć, lecz w minionym tygodniu rynki jednak mocno drgnęły w górę. Najsilniej pszenica (,,zwykła””+9,4 %, twarda/czerwona: +8,6 %) i kukurydza (+8,9 %), ale pozostałe płody rolne także zyskały dość pokaźnie, tj.: soja (fasolka: +1,5 %, mączka: +2,4 %), owies (+2,7 %), rzepak (+0,5 %), ryż (+0,7 %).

Ograniczone zainteresowanie softami

Ów impuls pro-zakupowy był też widoczny na rynku ,,mięsa czerwonego”, choć w zeszłotygodniowych stopach zwrotu nie zdążył się w pełni uwypuklić, wobec tego mizernie wypadła tu wołowina (młode woły: –0,9 %, żywiec: +0,02 %), zaś wieprzowina (tusze: +3,7 %), jak widać już – okay. Jeśli szukać w tym obszarze jakiegoś ,,outsidera”, to w dalszym ciągu jest nim na pewno bawełna (w tygodniu: –3,6 %). Jeśli jednak np. ton sławnych już twittów prezydenta USA będzie bardziej koncyliacyjny, to nie można wykluczyć, że i jej kurs nagle ,,odpali”.

Na parkietach, gdzie handluje się tzw. softami najmocniej wyglądało kakao (+1,7 %), tak samo, czyli +1,7 % zyskał w tym czasie też mrożony koncentrat soku pomarańczowego. Jeśli natomiast chodzi o kawę (Arabica: –1,9 %, Robusta: –4,6 %) i cukier (biały: –0,6 %, btązowy/trzcinowy: –1,4 %), to wygląda to jak widzimy słabo, także chyba i po stronie kontrarian.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.