Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

27.05.2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 27.05-31.05

Para walutowa wróciła powyżej poziomu 1,12, pomimo czwartkowego spadku w okolice poziomu 1,1106. Dolar amerykański zanotował słabą końcówkę tygodnia, po tym jak otrzymaliśmy gorsze odczyty z amerykańskiej gospodarki. Czwartkowe dane dotyczące wskaźników PMI dla przemysłu i usług wyniosły 50,6 i 50,9 i były zarazem, najgorszymi odczytami od połowy 2016 roku. Warto tutaj wspomnieć, że seria wskaźników PMI  w Europie także nie zachwyciła ale rynki otrzymały sygnał, że  gospodarka USA straciła swój impet.  Dodatkowo  piątkowe  odczyty zamówień środków trwałych, również okazały się słabsze, co wpłynęło na wyprzedaż dolara. Ostatnie dane z USA każą zweryfikować tezę, w której to gospodarka amerykańska pozostaje odporna na  wojnę handlową. Inwestorzy z najbliższym czasie będą z zaciekawieniem śledzić, kolejnych odczytów z amerykańskiej gospodarki oraz narracji członków Rezerwy Federalnej, która być może będzie zmuszona obniżyć stopy procentowe.

Przed nami  skrócony tydzień a to ze względu na wolny poniedziałek na na rynkach w Wielkiej Brytanii oraz  w USA. 

Tematem przewodnim nadchodzącego tygodnia będzie kolejna odsłona wojny handlowej, która przenosi się w walkę o dominację technologiczną. Jak wiadomo amerykańskie firmy otrzymały zakaz prowadzenia interesów z chińską firmą Huawei, co finalnie będzie prowadzić do zaostrzenia konfliktu na linii  USA-Chiny.

Inwestorzy z pewnością nie pominą wyników głosowania do parlamentu UE, które mogą dać odpowiedzieć w jakim kierunku będzie zmierzać Europa.  Obawy związane popularnością partii antyeuropejskich są coraz większe, gdyż moglibyśmy być świadkami, braku porozumienia w trakcie głosowania nad nowym budżetem UE.

Przyszły tydzień to także kontynuacja sagi związanej z Brexitem. W ostatni piątek premier Theresa May zapowiedziała ustąpienie ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej, co jest równoznaczne z rezygnacją szefowej rządu. 

Oprócz wspomnianych tematów uczestnicy rynku zmierzą się z serią danych po obu stronach oceanu.

Już we wtorek poznamy klimat konsumpcyjny Gfk w Niemczech oraz wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board.

W środę przedstawiony zostanie odczyt PKB oraz wskaźnik inflacji we Francji,  oraz stopę bezrobocia w Niemczech.

Czwartkowa sesja zasługuje na szczególną uwagę a to za sprawą odczytu PKB z USA. Następnie poznamy dane z rynku pracy i z rynku nieruchomości. Warto będzie także zerknąć na odczyty inflacyjne w Hiszpanii.

Podczas ostatniej sesji poznamy sprzedaż detaliczną w Niemczech, bazowy indeks cen wydatków konsumpcyjnych w USA, indeks Chicago PMI oraz nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan.

Para walutowa ponownie znajduje się w okolicach poziomu 1,12. W końcu tygodnia wybiliśmy się z małego kanału spadkowego. Jednak patrząc szerzej na rynek eurodolara, możemy zauważyć, że eurodolar porusza się w trendzie bocznym (okolice 1,11-1,1260), który umiejscowiony jest w kanale spadkowym, trwającym od stycznia bieżącego roku.  Ostatni ruch wzrostowy, może sugerować próbę powrotu w stronę krytycznego oporu na 1,1260. (Szczyty z końca kwietnia i pierwszej połowy maja). Wcześniej jednak, strona popytowa będzie musiała zmierzyć się  z oporem na  poziomie 1,1226,  (minimum z 18 kwietnia). Pokonanie oporu 1,1260 mogłoby doprowadzić do testu,  górnego ograniczenia półrocznego kanału spadkowego, który w chwili obecnej znajduje się w okolicach poziomu 1,13. Niewiele wyżej znajduje się strefa oporów rozciągająca się pomiędzy 1,1308-28, (szczyty z połowy kwietnia). 

Nieudana próba wybicia ponad 1,1260, zwiększy szansę na powrót w stronę ostatnich dołków.  Pierwsze wsparcie możemy wyznaczyć na poziomie 1,1187-94, następne w okolicach poziomu 1,1150 oraz 1,1135.  Minimum z ubiegłego tygodnia znajduje się na poziomie 1,1106. Ewentualne złamanie wsparcia otworzy drogę w stronę poziomu 1,10.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.