Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

27.05.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego 27-05-2019

Ropa ,,na wstecznym” do końca kwartału?

Zeszłotygodniowy regres kursów ropy naftowej był znaczący (Brent: –4,8 %, spadek do 68,69 USD/bbl, WTI: –6,5 %, spadek do 58,63 USD/bbl), lecz przy tych poziomach takie wahania, ciążące raczej ku dołowi – niż w górę, mogą być na porządku dziennym, i to do końca tego kwartału. Najbardziej prawdopodobnym alternatywnym scenariuszem wydaje się tu być trend boczny. Taki rozwój wydarzeń wymagałby jednak chyba braku jakiegoś pozytywnego przełomu w rokowaniach handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Na metalach może być spore zamieszanie

Dotychczasowy tego efekt sprzyja i stabilizuje notowania złota, które w sieci i na fixingu zyskały +0,1 %. Trudno zresztą, aby było inaczej, bo spór pomiędzy Waszyngtonem a Pekin ma nie tyle charakter geoekonomiczny, co raczej już geopolityczny. W ubiegłym tygodniu lepiej niż ,,żółtemu metalowi” wiodło się temu ,,białemu”, kurs srebra wzrósł bowiem o +1,1 % (sieć) i +0,5 % (fixing). Z kolei ceny platyny obniżyły się w omawianym okresie o –2,1 % (sieć) i –2,8 %, zaś palladu zyskały o +1,5 % (sieć) oraz o +0,9 % (fixing).

Generalnie metale przemysłowe, a takimi po części są też ze względu na automobilowe wykorzystanie – platyna i pallad, warto teraz obserwować. Na rynkach wzbiera właśnie kolejna fala obaw i różnych spekulacji na temat, co się stanie jeśli Chiny w ramach retorsji zaczną ograniczać podaż metali ziem rzadkich? Póki co, w ubiegłym tygodniu mieliśmy przewagę spadków notowań w segmencie metali kolorowych, taniały bowiem: aluminium (–2,1 %), cyna (–1,1 %) i cynk (–2,3 %). W odwrocie znalazła się jeszcze miedź (Nowy Jork: –1,4 %, Londyn: –1,5 %). Popularny Red One od początku roku jest już na rynku londyńskim na półprocentowym minusie, na nowojorskim tym znacznie bardziej ,,spekulacyjnym” jakim jest Comex, znajduje się jeszcze ,,nad kreską” (+1,4 %).

Jeśli chodzi o zwyżki notowań w segmencie metali strategicznych, to w zeszłym tygodniu drożały: nikiel (+1,1 %) oraz ołów (+0,3 %).

Przednówkowe ożywienie

W pierwszej połowie tego miesiąca zalecaliśmy zwrócenie uwagi na relatywnie niskie, jeśli nie bardzo niskie wówczas – ceny zbóż i roślin oleistych, łącząc ten fakt równoczesnymi wtedy  zapowiedziami Donalda Trumpa o tym, że rząd będzie wspierał amerykańskich farmerów poprzez zakupy interwencyjne. Trudno być może przypisywać temu wyłącznie czynnikowi zasadniczą siłę sprawczą, lecz prawdą jest, że od tego momentu parkiety te ruszyły mocno w górę. W ubiegłym tygodniu mieliśmy tego kontynuację, drożała: pszenica (,,zwykła:+5,2 %, twarda/czerwona: +5,1 %), kukurydza (+5,4 %), soja (fasolka:+0,9 %, mączka:+2,1 % ), owies (+4,9 %), ryż (+4,3 %) i rzepak (+0,8 %).

Softy i bawełna znów w cenie

Znacznie gorzej działo się już na sąsiednich parkietach ,,mięsa czerwonego”, gdyż tam drożała tylko, i to nieznacznie wołowina (młode woły: +0,1 %, żywiec już na –0,3 %), zaś wieprzowina zdecydowanie (tj. tusze: –3,7 %) wypadła już słabo.

Dość niespodziewanie w stronę ,,północy” i to ,,szeroko” ruszył segment tzw. softów. To, że drożeje kakao (+4,8 %) nie dziwi, bo potwierdza tylko tezę, że warto je akumulować w okresie spadku kursu. Zwłaszcza w rozumieniu akumulacji zapasów, bo zasoby uprawne w skali świata systematycznie się kurczą (m.in. starzeją genetycznie). Natomiast zaskoczeniem są tak mocne odbicia kawy (Arabika: +4,8 %, Robusta: +5,1 %) oraz w jakimś stopniu też mrożonego koncentratu soku pomarańczowego. Poza tym, część pozytywnych impulsów objęła jeszcze cukier (biały i brązowy/trzcinowy na +0,9 %). Poza tym potwierdziła się jeszcze zasadność oczekiwań tych, którzy zakładali, że bawełna nie będzie długo w odwrocie, w minionym tygodniu zyskała:+3,6 %.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.