Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

03.06.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (3 – 06 – 2019)

Ropa jako sejsmograf

Obserwując zeszłotygodniowe zachowanie ropy naftowej, czyli przede wszystkim skalę spadków jej notowań, wynoszących w przypadku gatunku Brent: –9,7 % (zejście do 61,99 USD/bbl), a WTI
–8,7 % (regres do 53,50 USD/bbl) warto sobie przypomnieć, że jest to też jeden z tradycyjnych, choć trochę w ostatnich czasie zapomnianych barometrów globalnej koniunktury gospodarczej.
W tym jednak dość szczególnym przecież okresie ma on chyba raczej postać sesjsmografu, a to oznaczałoby, że trzeba brać po uwagę i taką możliwość, że w trakcie najbliższym dni w zależności,
np. od tonu na Twitterze – jakim będzie operować gospodarz Białego Domu – ceny ropy mogą wyczyniać różne harce.

Złoto zgodnie ,,z podręcznikiem”

Zgodnie ,,z podręcznikiem”, choć możne nawet zbyt ,,pilnie” (zwłaszcza w handlu elektronicznym) zachowywało się w ubiegłym tygodniu złoto (świeć: +2,7 %, fixing:+1,0 % ), i po części starające się za nim nadążyć srebro (sieć: +1,7 %, fixing:–0,4 %). Natomiast platynie (sieć: –0,5 %, fixing: –1,1 %) bliżej, jak widać było do sfery industrialnej niż tezauryzacyjnej. Ciekawą dwoistość mikrotrendów widzieliśmy w ubiegłym tygodniu na rynku palladu, który taniał w obrocie sieciowym (tj:.–0,9 %),
a solidnie zyskał na fixingu w Londynie (+3,0 %). Być może dlatego, że do asekuracyjnych zakupów ,,na magazyn” w obawie przed efektami wojny handlowej między supermocarstwami – ruszył przemysł samochodowy.

Eskalujące napięcia na linii Waszyngton – Pekin, w dalszym ciągu kładzie się szerokim cieniem na segmencie metali przemysłowych. W zeszłym tygodniu: aluminium (–0,3 %), cyna (–2,8 %), cynk
(–0,6 %), miedź (Nowy Jork i Londyn po: –2,2%), nikiel (–1,0 %),a ołów (–1,6 %). Z drugiej strony, jest to jeden z tych obszarów rynku towarowo – surowcowego, który bez względu nawet na aktualny klimat wokół sporu USA – Chiny może w najbliższym czasie odreagować, niewykluczone, że już w tym tygodniu. Podobne oczekiwania można adresować w stronę bawełny (–0,4 %).

Ożywienie na towarach rolno – spożywczych nie słabnie

Przechodząc zatem do rynków rolno – spożywczych, widzimy, że obserwowane od początku maja ożywienie na coraz większej ilości tych rynków wyraźnie wzrasta. Wśród zbóż i roślin oleistych, poza ryżem (–0,9 %), ponownie podniosły się parkiety pszenicy (,,zwykła”:+2,6 %, twarda/czerwona:
+7,0 %), kukurydzy (+5,6 %), soi (fasolka: +5,7 %, mączka: +6,9 %), owsa (+1,9 %), rzepaku (+1,2 %).

Z kolei na korespondujących z nimi kooperacyjnie (pasze) rynkach ,,mięsa czerwonego” tym razem mieliśmy wprawdzie mocną przecenę: wołowiny (młode woły: –7,0 %, żywiec: –4,2 %),
i wieprzowiny (–2,3 %), lecz rynek ten – jak nieraz w ostatnim czasie widzieliśmy – potrafi się poruszać dosłownie od ,,ściany do ściany”, zwłaszcza tusze wieprzowe.

Wygląda na to, że w orbicie zainteresowania inwestorów zaczynają się też znajdować popularne softy. Tym razem impuls wzrostowy ominął kakao (–2,7 %), niemniej silne zwyżki cen kawy (Arabica: +12,0 %, Robusta: +8,0 %) i pośrednio też cukru (biały: +1,9 %, +3,7 %) oraz mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (+7,4 %) mogą inspirować. Wsparciem dla są sygnalizowane poprzednim razem czynniki pogodowe w Brazylii.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.