Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

10.06.2019

Komentarz z rynku towarowego 10 – 06 – 2019

Wall Street po niedźwiedziej stronie rynku

Obserwowana w minionym tygodniu prawie półtora procentowa aprecjacja eurodolara – okazała się na tyle skuteczną dźwignią, aby wyprowadzić notowania ropy naftowej ,,nad kreskę”. W przypadku gatunku Brent było to: +2,1 % (wzrost do 63,29 USD/bbl), a WTI: +0,9 % (wzrost do 53,99 USD/bbl).
W trakcie weekendu rozgorzała natomiast ciekawa, i to z kilku względów dyskusja o tym jak to szybko dezaktualizują się mainstream`owe narracje analityków na rynku ropy. Przypomina się, że przecież jeszcze sześć tygodni temu zacieśnienie podaży ropy przez ,,OPEC Plus” oraz towarzyszące temu napięcia geopolityczne miały – jeśli nie windować kurs Brent do poziomów 3-cyfrowych, to na pewno utrzymywać ceny paliw na relatywnie wysokim poziomie. Teraz wyglądać ma to na to, że pomimo zeszłotygodniowej progresji – ,,szala” opiniotwórcza przechyla się w stronę sygnalizowanych przed tygodniem ocen prezentowanych przez ekspertów z Morgan Stanley. Wskazujących m.in. na relatywnie słabszy popyt 8 krajów (USA, Chin, Japonii, Australii, Korei Południowej, Brazylii, Indiii Tajlandi), które odpowiadają łącznie za ok. 48 % globalnego popytu na ropę. W tej sytuacji obniżają oni dolny próg prognozowanego pasma wahań dla kursu Brent
z 75 – 80 do 65 – 80 dolarów za baryłkę. Wtórują temu analitycy BoA/Merrill Lynch wskazujący na najniższy od 6 lat popyt na ropę, schodzący już poniżej 1 mln baryłek dziennie. Tak czy inaczej
o tym, że ropy jest na świecie pod dostatkiem, a jakieś 4 – 5 mln dziennej podaży baryłek znajduje się poza bilansami bieżących zestawień podażowo – popytowych przypominamy na tych stronach niemal już do znudzenia.Zatem obecna sytuacja nie powinna dla naszych czytelników być zaskoczeniem. Z drugiej strony jeśli czegoś w tym tygodniu oczekiwać, to raczej nie tyle załamania, ale chyba raczej stabilizacji notowań w realną możliwością kontynuacji ubiegłotygodniowego odbicia w tle.


Złoto mocne, ale chyba aż za bardzo

W dalszym ciągu kontynuuje świetną passę złoto. Na przestrzeni minionego tygodnia podrożało ono w obrocie sieciowym o +3,0 % natomiast w ramach londyńskiego fixingu była to progresja rzędu:+3,5 %. Na obu tych rynkach ,,żółty metal” kończył zeszły tydzień z kursami wynoszącymi odpowiednio: 1346,10 oraz 1340,65 dolarów za uncję. Jakaś korekta, ze względu nie tyle nawet na ceny, co raczej dynamikę dojścia do tych poziomów – wydaje się więc możliwa, i pewnie tez pożądana. Nieco inaczej jest w przypadku srebra, które w omawianym okresie zyskało: +3,2 % (sieć) oraz +2,9 % (fixing), jeśli jednak na tym drugim londyńskim rynku ,,biały metal” kosztuje ciągle mniej niż15 dolarów za uncję (w sieci zakończył tydzień z ceną 15,03 USD/oz), to o hossie trudno tu mówić.  Dwa pozostałe metale szlachetne, czyli te ,,automobilowe”, tj.: platyna (sieć: +1,5 %, fixing:+1,6 %) i pallad (sieć: +1,8 %, fixing: –1,0 %) starały się  podążać za złotem, lecz jak widać
z wyraźnie gorszym skutkiem.

W segmencie metali przemysłowych poza cyną (+4,1 %) i ołowiem (+2,2 %), pozostałe surowce wyraźnie taniały, tzn.: aluminium (–1,3 %), cynk (–1,8 %), miedź (Nowy Jork: –0,4 %, Londyn: –0,6 %), a nikiel (–3,4 %).

 

Dwuznaczne przekazy z amerykańskiego rynku zbóż

W fazę korekty wszedł z kolei segment dynamicznie progresujących od maja zbóżi roślin oleistych. Presji realizacji zysków zdołały oprzeć się jedynie – częściowo pszenica (,,zwykła:”+0,3 %, twarda/czerwona: –5,0 %) oraz ryż (+2,3 %). Reszta tego parkietu, jak to przy takiej okazji zwykle bywa – taniała i to dość wyraźnie, tj.: kukurydza (–2,6 %), soja (fasolka:–2,4 %, mączka:
–2,8 %), owies (–5,8%), zaś rzepak (–0,8 %). Generalnie jednak analitycy za oceanem sygnalizują pewien rozziew co do docelowej sytuacji podażowej. Powstały w wyniku tego co słyszy się
w USA w sprawie ograniczenia zbytu do Chin, a efektami programowanego ograniczenia produkcji  dla tamtejszych farmerów. Przykładowo koszt uprawy akra kukurydzy to obecnie ok. 250 USD, zaś pomoc publiczna za to, że się jej nie zasieje wynosi 285 dolarów. Tym razem w przeciwną stronę podążyła wołowinowa część parkietu ,,mięsa czerwonego” (młode woły: +3,1 %, żywiec:
+0,2 %), natomiast wieprzowina poszła w ślady większości zbóż i staniała (tusze) o –2,8 %.

 

Ghana czynnikiem wzrostu cen kakao

Na rynku softów najmocniejsze było w ubiegłym tygodniu kakao (+3,2 %) stało się to za sprawą słabszego eurodolara oraz komunikatu rządowego z Ghany – skąd, jak wiadomo – pochodzi ok. 1/4 zbirów Afryki oraz 1/5 podaży globu.  Czynnikiem ograniczającym produkcję może być dalsze rozprzestrzeniania się wirusa pędów kakaowca. Póki co, podaż ze strony plantatorów jest o kilkanaście procent wyższa niż przed rokiem, podobną sytuację obserwujemy w punktach skupui załadunku na statki na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Spadek, po silnym odbiciu na przełomie maja i czerwca, odnotowała kawa (Arabica:–3,5 %, Robusta: –3,2 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–2,1 %). Po przeciwstawnej stronie rynku znalazł się cukier (biały:+2,1 %, Brązowy/trzcinowy: +3,3 %). Niemniej w jego przypadku trudno też przewidzieć kierunek ruchu na ten tydzień, gdyż rynek znajduje się pod wpływem informacji o rosnącej podaży ze strony Indii, która jest pochodną obfitych opadów zwiększających wydatnie tamtejsze plony.

Typowym zakładnikiem napięć w relacjach z Chinami staje się bawełna. Jej kurs obniżył się w zeszłym tygodniu o –3,6 %, powodując spadek notowań do 65,69 USc za funt. Zdaniem chartystów
z USA poziom 65 USc/lb ma być solną linią oporu, która zostanie w tych dniach przetestowana.Nie brakuje przy tym głosów, że bawełna się jednak obroni, co może zachęcać do zajęcia
pro-wzrostowych pozycji. Kluczowym będzie jednak przewidziany na ten tydzień raport USDA o stanie jej produkcji, która jak to wyraża się zza Atlantykiem: ,,może przywrócić zmienność”.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.