Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

17.06.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (17 – 06 – 2019)

,,OPEC Plus” pod znakiem zapytania

Pomimo tego, że rynki ropy naftowej dostały w czwartek dość silny impuls wzrostowy w wyniku ataków na tankowce w Zatoce Omańskiej, to i tak górę wzięło silne nastawienie podażowe, spychające ostatecznie zeszłotygodniowe notowania gatunku Brent o –2,0 % (spadek do 62,01 USD/bbl), a WTI o –2,7 % (spadek do 52,51 USD/bbl). Rynek naftowy pełen jest teraz niedźwiedzich licytacji, w których istotną rolę ku oczywistemu niezadowoleniu Arabii Saudyjskiej, odgrywają też Rosjanie. Zdaniem Aleksandra Novaka, szefa resortu energetyki Federacji Rosyjskiej możliwy jest nawet i taki scenariusz w którym ceny ropy (Brent) spadną w tej fazie cyklu do poziomu
ok. 30 dolarów za baryłkę. Niemniej sytuację taką warunkuje brakiem konsensusu w sprawie wydłużenia ograniczonej podaży ze strony ,,OPEC Plus”. Taka prolongata wcale jednak nie musi leżeć
w interesie Rosji, gdyż jak oznajmił w tych dniach prezydent Władimir Putin za pośrednictwem agencji Interfax: oczywiście Arabia Saudyjska pragnie, aby ceny ropy utrzymywały się na wyższym poziomie, lecz my takiej potrzeby nie mamy ze względu na bardziej zróżnicowany charakter rosyjskiej gospodarki”. W rzeczywistości wygląda na to, że Rosjanie w coraz większym stopniu zaczynają dostrzegać fakt, że amerykańska ropa zaczyna wypychać ich z różnych rynków zbytu. W takiej sytuacji krótkookresowe, bieżące korzyści cenowe, nad którymi i tak przecież nie można przecież do końca zapanować, mają jakby charakter wtórny.

Pewną dwoistość mieliśmy natomiast na rynku metali szlachetnych, gdzie większość zeszłotygodniowych stóp zwrotu, poza palladem (sieć: +7,7 %, fixing:+6,7 %), wykazała regres na rynku elektronicznym, a progresję w systemie notowań fixingowych. I tak złoto (sieć: –0,1 %, fixing:+0,8 %), srebro (sieć: –1,5 %, fixing:+0,7 %), a platyna (sieć: –0,1 %, fixing:+0,2 %).  +7,7 %, fixing:+6,7 %). Z kolei cyna (–0,4 %) i cynk (–0,8 %) stanowiły ,,osamotnioną” parę metali przemysłowych, która w omawianym okresie taniała. Pozostałe metale kolorowe, tj.: aluminium (+0,3 %), miedź (Nowy Jork:+0,1 %, Londyn:+0,7 %), nikiel (+2,5 %), ołów (+1,9 %) w różnym jak widać stopniu, ale jednak drożały.

 

 

Mocny rynek rolno – spożywczy

 

Do ,,szerszych” wzrostów powróciły rynki towarów – rolno spożywczych. W głównej mierze dotyczy to pakietów na których handluje się zbożami oraz roślinami oleistymi. Zwyżka cen pszenicy wynosząca odpowiednio: +6,7 % (,,zwykła”) oraz +8,8 % (twarda/czerwona) nie pozostawiała już śladu po uprzedniej korekcie. Podobnie rzecz przedstawia się z kukurydzą (+8,9 %) i soją (fasolka:
+4,7 %, mączka:+6,2 %), oraz w mniejszym stopniu z owsem (+2,3 %) i rzepakiem (+0,6 %), na uboczu pozostał zatem tylko ryż (–0,7 %).

Na rynku ,,mięsa czerwonego” tym razem taniała wołowina (młode woły: –1,2 %, żywiec:
–3,2 %), a lekko zyskiwały notowania wieprzowiny (tusze:+0,9 %), generalnie jednak rynek
ten znajduje się w stanie przytłaczającej niepewności ze względu na efekt gry interesów amerykańsko – chińskich, w orbicie tej znajduje się też bawełna, która akurat w ubiegłym tygodniu nieco odbiła
(tj. o +0,5 %).

 

Warto przyglądać się Brazylii

Na rynku tzw. softów dość krzepko trzymała się kakao (+0,9 %), lecz reszta cen popularnych ,,miękkich” targana jest bieżącymi doniesieniami pogodowymi, zwłaszcza z Ameryki Południowej.
Z tego względu taniała tym razem kawa (Arabika: –4,9 %, Robusta:  –2,6 %) oraz po części też mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–1,5 %). Zeszłotygodniowe notowania cukru wypadły zaś ,,poł na pół”, czyli taniał słodzik biały (–0,7  %), a drożał brązowy/trzcinowy (+2,0 %). Swego czasu polecaliśmy uwadze naszych czytelników brazylijską scenę społeczno – polityczną.
Napływające stamtąd sygnały wskazują, że dynamika wydarzeń może przyśpieszyć. Istotnym tego akceleratorem może być, biorąc pod uwagę tamtejsze realia –  także postawa ,,Kanarkowych” na Copa America

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Tagi: towary

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.