Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

08.07.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (08 – 07 – 2019)

FED ze znakiem zapytania….

Wygląda na to, że oddech i poczucie ulgi, które rynki towarowo – surowcowe zaczęły odczuwać po koncyliacyjnym finale spotkaniu przywódców USA i Chin w Osace, nie będzie trwać zbyt długo.
Przed tygodniem zwróciłem też uwagę, że w obliczu deklarowanego zbliżenia stanowisk przez Waszyngton i Pekin może osłabić się gotowość Rezerwy Federalnej do obniżenia stóp procentowych.
W piątek okazało się jeszcze, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest lepsza niż gros uczestników rynku tego oczekiwało. Innymi słowy tzw. konsensus w sprawie redukcji stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 31 lipca wynosić ma niemal sto procent, lecz póki co, będę podtrzymywał swą opinię, że przyjmowanie tego jako pewnik obarczone jest niedoszacowanym ryzykiem. Przed weekendem podobny głos popłynął np. z sektora bankowego Niemiec
i Liechtensteinu, wyrażający pogląd, że jeśli już, to z decyzją tą Rezerwa Federalna może spokojnie poczekać do września.

 

OPEC Plus zgodnie z oczekiwaniami

W poniedziałek i we wtorek obradował w Wiedniu OPEC ,,Plus”, i zgodnie z oczekiwaniami decyzja
o prolongacie ograniczenia podaży (1,2 mln baryłek dziennie do 31 marca 2020 r.) została wprowadzona w życie. W rezultacie zeszłotygodniowy regres notowań ropy naftowej (Brent:
–0,8 %, spadek do 64,23 USD/bbl, WTI: –1,6 %, spadek do 57,51 USD/bbl) był mimo wszystko płytszy. Generalnie jeśli nie dojdzie do jakiś drastycznych wydarzeń w regionie Zatoki Perskiej, to
w perspektywie najbliższych dni rynek powinien oscylować wokół aktualnych poziomów cenowych. Przy czym, pewnym impulsem pro-wzrostowym może być i to, że kondycja gospodarki USA jest niezła, co należałoby też odnieść do sierpnia, tradycyjnego miesiąca urlopowego, który przekłada się na wzrost sezonowego popytu na paliwa.

 

Metale w ,,kleszczach” geopolityki

Umocnienie się dolara i pewna ,,odwilż” geopolityczna przyczyniła się do spadku kursu złota
(sieć: –0,9 %,  fixing: –1,4 %), kontratakujący ,,zielony” zepchnął w dół zeszłotygodniowe ceny srebra (sieć: –2,2 %, fixing: –0,0 6 %) i ,,połowicznie” platyny (sieć: –3,5 %, fixing: +1,8 %),  nad przysłowiową ,,kreską” wśród metali szlachetnych zdołał utrzymać się w obu miejscach odczytu jedynie pallad (sieć:+1,7 %,  fixing:+2,1 %). W kontekście kolejnych dni i tygodni cena złota powinna w dalszym ciągu być pochodną kursu dolara oraz sytuacji geopolitycznej. O ile waluta USA może pozostać stabilną, to klimat w światowej polityce i gospodarce już niekoniecznie. Państwo Środka wysyła w świat sygnały, że porozumienie z USA jest w sumie ok. ale swój pozytywny odzew – warunkuje cofnięciem nałożonych uprzednio ceł. Te zaś służą wyraźnie, jak wskazuje Donald Tramp – amerykańskiej gospodarce, na spokój zatem się raczej nie zanosi.

Z tego, i nie z tylko względu – perspektywy dla rynku metali przemysłowej pozostają raczej umiarkowane. Na pogorszenie się industrialnej koniunktury ,,uskarża się” m.in. Siemens, a Samsung przygotowuje inwestorów na słabsze wyniki finansowe. Ubiegły tydzień ze znakiem dodatnim zakończyło więc jedynie aluminium (+0,4 %), zaś pozostałe metale zamknęły omawiany okres na wyraźnych minusach, tj. cyna (–2,5 %0, cynk (–3,8 %), miedź (Nowy Jork: –1,9 %, Londyn: –1,8 %), nikiel (–2,6 %) i ołów (–2,9 %).

 

…produkty rolno – spożywcze także   

Rzeczone usztywnienie stanowiska przez Chiny może ponownie położyć się cieniem na notowaniach większości towarów rolno – spożywczych. W ubiegłym tygodniu na rynkach zbóż i roślin oleistych zwyżki odnotowały: kukurydza (+3,3 %), owies (+0,7 %) i rzepak (+0,7 %), taniały natomiast: pszenica (,,zwykła”: –2,3 %, twarda/czerwona: –3,5 %), soja (fasolka: –3,1 %, mączka: –3,2 %) oraz ryż
(–0,6 %).

Przemiennością w omawianym okresie odznaczył się znajdujący się również pod napięciem segment ,,mięsa czerwonego”, gdzie zyskały zarówno ceny wołowiny (młode woły: +1,4 %, żywiec:+2,5 %), jak i wieprzowiny (tusze: +1,4 %).

 

Softy nie pokonują (do końca) inwestorów

W dalszym ciągu obserwujemy zróżnicowane tendencje na rynku softów, gdzie relatywnie najlepiej prezentowały się zyskujące po +1,5 % – kakao i kawa Arabica (Robusta: –0,4 %). Notowania cukru  (biały: –0,6 %, trzcinowy: –2,1 %) oraz mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (–1,9 %)
nie przekonały (jeszcze?) inwestorów operujących po stronie popytowej. Do tego grona można chyba też podpiąć bawełnę, której kurs zyskał w trakcie zeszłego tygodnia +0,7 %, niemniej jest ciągle ,,zakładnikiem” relacji USA – Chiny, a te jak już wspomniano łatwe nie są i nie będą.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.