Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

05.08.2019

Komentarz tygodniowy (05 – 08 – 2019)

Wydarzenia ostatnich dni tylko nas utwierdzają w przekonaniu, że okres prezydentury Donalda Trumpa stanie się w przyszłości tematem licznych (interdyscyplinarnych) prac badawczych na temat oddziaływania (eufemizm!) tego urzędu na rynki finansowe, w tym także na towarowo – surowcowe rynki finansowe. Zmiany zeszłotygodniowych kursów wpisują się zatem w powyższe w sposób wręcz modelowy. W rezultacie kursy ropy Brent i WTI obniżyły się odpowiednio o: –2,4 % (spadek do 61,98 USD/bbl) i –0,9 % (spadek do 55,66 USD), w trakcie czwartkowej sesji spadały już o ok. –7 %.

 

Złoto i długo, długo nic

W tej sytuacji w górę musiało ruszyć złoto, choć wielu analityków oczekiwało dla niego korekty, np. eksperci z Barclay`s  mówili wręcz o ,,dobrym czasie na jego sprzedawanie”.
Tymczasem ceny ,,żółtego metalu” za sprawą decyzji gospodarza Białego Domu oraz eskalujących napięć społeczno – politycznych  w Hongkongu wzrosły w omawianym okresie o +2,7 % (w sieci) oraz + 1,5 % (na fixingu) kończąc ubiegły tydzień z kursami wynoszącymi w zależności od miejsca podanego odczytu:  1457,50 USD/oz i 1441,75 USD/oz).
Warto tu dodać, że kruszec byłw poprzednim tygodniu jedynym metalem szlachetnym, który zyskał – podczas, gdy srebro (sieć: –0,7 %; fixing: –1,5 %) wraz platyną  (sieć: –1,7 %; fixing:
–2,5 %) i palladem (sieć: –8,2 %; fixing: –5,2 %) wyraźnie traciły na wartości.

Uwypuklona tutaj rozbieżność kierunków dobitnie artykułuje geopolityczne i geoekonomiczne impulsy, które ,,żółtym metalem” stymulują. Efekt ten widać zresztą też bardzo wyraźnie
w kruszcowych ETF-ach. Przed kilkoma dniami Bloomberg poinformował, że np. iShares Gold Trust (należy do BlackRock) zakumulował najwięcej kapitału klientów od kwietnia 2011 r.
W tym wiosennym miesiącu przed ośmiu laty fixingowe ceny złota wahały się pomiędzy 1418,00 a 1535,50 dolarów za uncję, przekładając się na średni kurs dla kwietnia 2011 r. na poziomie 1473,81 USD/oz. Dla lipca 2019 r. przeciętna londyńska (fixingowa) cena złota wyniosła 1412,91 USD/oz.

Wzmożone zainteresowanie złotem nie ogranicza się tylko do sektora prywatnego, ale jest też, i to od dłuższego czasu udziałem banków centralnych. W ostatnich czasie głównymi graczami na tym rynku były Polska i Rosja, nasz kraj powiększyć miał swój stan posiadania o ok. 100 ton.

Na rynku metali przemysłowych wzrostowym wyjątkiem minionego tygodnia został nikiel (+2,8 %), na reszcie zaś – ponownie  cieniem położył się strach o skutki potencjalnej spirali protekcjonizmu, pchającego światową gospodarkę w stronę głębokiej dekoniunktury. I tak: aluminium (–1,5 %), cyna (–2,6 %), cynk (–2,5 %), miedź (Nowy Jork: –4,2 %,  Londyn:
–2,9 %), a ołów (–5,4 %).

 

,,Czerwone mięso” może się odbić

Efekt przysłowiowej ,,zielonej wyspy” na tle ,,czerwonego” otoczenia, tak jak mieliśmy to w przypadku metali szlachetnych (złota) i kolorowych (nikiel) miał miejsce również w dwóch segmentach towarów rolno – spożywczych. Na rynku zbóż i roślin oleistych był to owies (+2,6 %), natomiast pszenica (,,zwykła”:  –1,1 %; twarda czerwona: –2,3 %), kukurydza (–2,9 %), soja (fasolka:
–3,6 %, mączka: –3,3 %), ryż (–4,0 %) i rzepak (–1,0 %) były wyraźnie ,,pod kreską”.

Z kolei wśród popularnych softów, zyskiwał jedynie biały cukier (+0,8 %, trzcinowy wyszedł za ten czas na zero), a kakao (–2,9 %) i kawa (Arabica: –1,6 %, Robusta: –2,3 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego ciągły ,,miękkie” w dół.

W kontekście najbliższych dni nieco większa uwaga inwestorów powinna być skierowana na rynek ,,czerwonego mięsa” (wołowina – młode woły: –4,1 %, żywiec: –1,9 %; wieprzowina: –17,3 %), który w piątkowy wieczór został w zakresie eksportu amerykańskiej wołowiny do Europy istotnie ,,udrożniony”. Niewykluczone więc, że w tym tygodniu to właśnie ,,czerwone mięso” obok bawełny (–7,9 %), będącej swoistym barometrem nastrojów dla relacji pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem (od początku roku jej kurs spadł o –17,7 %), znajdzie się po wzrostowej stronie rynku.
Tym bardziej, że jest tu z czego rosnąc….

                                                                                                                                               Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.